Zaujímavý drevený sušiak na prádlo

Ako na zaujímavý drevený sušiak na prádlo

Môžete si kúpiť sušiak na prádlo lidl alebo v inom obchode, ale z doma vyrobeného dreveného sušiaka budete mať väčšiu radosť. Alebo aspoň ja som mal.
Tak teda ako postaviť drevený sušiak na prádlo ? Jeden taký návod som pre vás pripravil. Je trošku zaujímavý tým že vypadá akoby bol krútený. Tak poďme na to.

Príprava , odkôrnenie a vypiľovanie sušiaka na prádlo

Ako prvé si pripravíme guľatinu na potrebné dĺžky.
Spodok nôh má cca 1m, výška 2m, dĺžka v mojom prípade bola cca 2,5m a vrh sušiaka na ktorom je šnúra na prádlo má cca 1,5m . Samozrejme môžete mať rozmery podľa seba.

Keď už máme dĺžky narezané, tak teraz môžeme drevo buď odkôrniť a potom vyrezávať, alebo rovno vyrezávať. Ja som si to najprv odkôrnil, ale nemal by byť rozdiel pracovať s guľatinou, ktorá neni odkôrnená v tomto prípade.

Tak po odkôrnení prišlo narad vyrezávanie do guľatiny. Tým, že som chcel, aby vypadal atypicky tento sušiak, tak som strávil nad tým viac času, ale stálo mi to za to. Inak ak by ste chceli obyčajný sušiak z guľatiny, tak nemusíte vyrezávať a ušetríte si hodne času. Ak vás zaujíma, ako som vyrezával  drevený sušiak na prádlo do krúteného tvaru, tak v článku nájdete aj videjko z stavby sušiaka.

 

 odkôrnenie guľatiny na sušiaktvarovanie nohy sušiaka na prádlo

 

Brúsenie, a skladanie dreveného sušiaka na bielizeň.

 

Po úspešnom vyrezávaní do všetkých častí, kde to chceme sa púšťame do brúsenia sušiaka. Nasleduje skladanie sušiaka. Prvou vecou je zloženie nôh sušiaka.

 brúsenie nohy sušiaka na prádlopostavenie základu sušiaka

 

Časť nohy ktorá leží na zemi sa spojí kolmo s ostatnou časťou nohy sušiaka. Noha, ktorá je kolmo na hor, tak do nej som vypílil zárez a potom som použil 4 vruty dostatočne dlhé ( v mojom prípade to boli 8x200mm ), a spojil som ich aby boli priamo kolmo na spodné merané pomocou vodováhy.

Potom už dáme sušiak na rovinu a do pomocnej dosky dáme po jednom klinci na každej strane. Dáme do rovín sušiak a potom prichytíme strednú guľatinku.
Tu som taktiež dal po 4 vruty, ale tu by už stačia 8x150mm. Potom ideme na priečne guľatinky , na ktorých bude potom držať šnúra na prádlo. Tu taktiež vruty 8x150mm.

 

 stred sušiaka, prichyteniedržiaky šnúry sušiaka, prichytenie

 

Samozrejme si stále pozeráme roviny. Teraz dáme vrchnú strednú guľatinu, aby sme spojili sušiak. I do strednej i do vrchnej urobíme zárezy do nich, aby lepšie držali v sušiaku.
Ešte je dobré si urobiť z bokov vrchu nôh do hornej strednej guľatiny prichytenie, ktoré spevní sušiak na prádlo a ten sa už nebude hýbať ( vidno to spevnenie až na finálnom obrázku, to som totiž dorábal až po čase ).

Video návod: Ako na zaujímavý drevený sušiak na prádlo

drevený sušiak na pradlo

 

Ďalšia vec, ktorú na sušiaku spravíme je finálna úprava pred farbením a prichytávaním klincov na šnúru. Pozrieme všetky strany a kde treba odpílime.

 spevnenie vrh sušiaka, prichytenieposledné úpravy dreveného sušiaka na prádlo

 

Finále – Farbenie, prichytenie klincov a natiahnutie šnúry na prádlo.

Posledné kroky ako už napovedám, je natrenie sušiaka na prádlo , pripnutie klincov, ktoré držia šnúru na prádlo a natiahnutie šnúry. Ja som dal najprv klince , šnúru a až potom som farbil, ale ak to chcete mať jednoduché a máte čas, tak najprv nafarbiť ( aspoň 2 vrstvy ) a potom klince a šnúru. Klince som dával tak na šírku cca 15 cm, ale záleží na vás aký priestor chcete medzi jednotlivými radami prádla.

 klince - papieraky na šnúru sušiakanatiahnutie šnúry na prádlo

 

Hotový atypický drevený sušiak na bielizeň zo smrekového dreva je na svete.

 

Hotový atypický drevený sušiak na prádlo zo smrekového dreva je na svete.
Hotový atypický drevený sušiak na prádlo.