Záhradná stolička – Ako na to

Ako si vyrobiť záhradnú stoličku

Záhradná stolička je výborná vecička, pokiaľ robíte na záhradke, netrpia toľko kolená. Samozrejme si ju môžete kúpiť, ale je aj možnosť si ju doma vyrobiť, predsa len je väčšia radosť z doma vyrobenej veci ako kupovanej.

Príprava záhradnej stoličky.

Sedacia časť  stoličky som vyrobil z guľatiny a nohy sú z smrekových haluzí, takže ako prvé potrebujeme jednu guľatinu cca 50cm dlhú, ktorú rozrežeme na pol.
Túto polguľatinu potom zbavíme kôry a keď bude suchá, tak ju vybrúsime ( ak je drevo čerstvé, tak je dobré pár týždňov hu sušiť ).

 

 odkôrňovanie sedadla záhradnej stoličkybrúsenie sedadla záhradnej stoličky

 

Pripevnenie nôh k sedadlu záhradnej stoličky

Keď už máme pripravenú sedaciu časť, tak sa pustíme do nôh. Smrekové haluze zbavíme kôry, ak chceme, tak ich obrúsime a môžeme ich začať prichytávať k stoličke. Odhadom 30 cm dlhé nohy prichytíme vrutmi z vrchu stoličky.
Je dobré si haluze predvŕtať malým vrtákom, sú celkom tvrdé. Akonáhle máme 4 hlavné nohy prichytené, tak spojíme 2 nohy pravej strany k sebe jednou haluzou cca v strede výšky a to isté aj na druhej strane.
Nakoniec spojíme tieto dve stredové haluze jednou dlhou ako to vidno na obrázku.

 

 prichytenie nôh o záhradnú stoličkuspevnenie nôh drevenej stoličky

 

Posledným krokom v tvorbe stoličky je zarovnanie nôh drevenej záhradnej stoličky do roviny. Potom ešte rez zabrúsime. Ak chceme môžeme stoličku nafarbiť farbou, alebo len ošetriť prírodné ľanovým alebo iným olejom.

 

 zarovnanie nôh stoličky do rovinyfinálne zabrúsenie spodku nôh drevenej záhradnej stoličky

 

Drevená záhradná stolička je hotová. 

 

hotová záhradná stolička
Hotová záhradná stolička

Video návod Tvorba záhradnej stoličky: