Využitie pokazenej sušičky na ovocie

Ako sušička potravín dostala druhú šancu

Sušička potravín sa hodí nielen pre sušenie ovocia či zeleniny, ale aj mäsa, byliniek alebo húb. Ak už doma jednu máte a pokazila sa vám, nemusíte ju hneď celú vyhodiť.
Môžete plastové pláta znova použiť vďaka tomu, že si urobíte napríklad drevený stojan, na ktorom môžete na teplom a suchom mieste sušiť na sušičke potravín aj bez elektrickej energie.
Tak ako na to ?

Čo potrebujeme na drevenú sušičku ovocia ?

Na sušičku ovocia a zeleniny potrebujeme len stojan napríklad z dreva, nejakú palicu alebo smrekovú haluz o priemere dier plastových plát z starej sušičky potravín a nejaké tie kolíky, napríklad drevené kolíky o priemere 8mm, ktoré sa používajú napríklad u skríň napríklad na poličky.

Poďme na to krok po kroku.

Doma som si našiel polguľatinu ktorá mi ostala z iných projektov, tak tú som si na potrebnú veľkosť napílil a zaoblil. Ďalším krokom bol vyvŕtanie otvoru do podstavca podľa šírky už vybrúsenej smrekovej haluze.
Následne som drevený podstavec sušičky ovocia vybrúsil uhlovou brúskou .

podstavec drevenej sušičky , podstavec brúseniepodstavec sušičky, kreslenie otvoru pre haluz

 

Teraz záleží ako sa nám podaril dobre spraviť otvor pre haluz , budúci držiak na pláta drevenej sušičky ovocia. Ak tak, že ide náročnejšie haluz do stojana, tak nemusíme použiť lepidlo, keďže tlak dreva bude stojan s držiakom plát budú držať pokope.
Ak predsa len to chcete poistiť, tak môžete dať trocha lepidla na drevo, poprípade lepidlo ako mamut.
Ďalej si ideme robiť jednotlivé podlažia, na ktorých bude plastové pláto zo starej sušičky na potraviny.

Video návod : Sušička potravín dostala druhú šancu

Na každom poschodí spravíme minimálne 4diery , ak chceme poistiť, tak 5. Robíme ich rovnomerne od seba po kružnici a na šírku kolíkov, v mojom prípade to bolo vrtákom 8mm. Ide o to aby sa kolíky dali vyberať, keďže budeme chcieť pláta dávať dole zo sušičky.

Rozostupy si vyrátame podľa toho koľko chceme použiť plát a na akú dlhú palicu, Tak aby sme to mali stabilné a samovoľne nám to potom nespadlo. Ja som mal 9 plat s rozostupom cca 15-20cm.

drevene kolíky ktoré držia pláty sušičky vŕtanie dierdrevene koliky ktoré držia platy sušičky uloženie kolíkov

Keď toto máme za sebou, tak si rozoberieme všetky drevené kolíky, prebrúsime ešte raz palicu a ak potrebujeme nafarbíme si sušičku ovocia a zeleniny. A máme hotovo.

Hotová drevená sušička potravín.

hotová drevená sušička ovocia a zeleniny
Hotová drevená sušička ovocia a zeleniny.