Výnimočná krytá hojdačka na strome

Krytá hojdačka na stromoch – ako na to ?

Rozmýšľate, žeby ste si obstarali záhradnú hojdačku ? A mala by byť z dreva ? Lebo hojdačiek na záhradu je mnoho, od kovových až po drevené. Ak teda by ste chceli z dreva, mám pre vás jednu inšpiráciu.
Ak máte dva hrubšie stromy, ktoré sú od seba vzdialené tak 2 metre od seba a rozmýšľate, žeby ste ich spílili, tak môžete využiť to že sú a postaviť si zaujímavú drevenú hojdačku, respektíve prístrešok pre rôzne typy hojdačiek.

 

Drevená záhradná hojdačka : – Odkôrňovanie, vypilovanie

Ak máme na dva stromy, ktoré chceme na použiť na drevenú hojdačku na záhrade, tak si ich spílime v správnej výške , ja som spílil tak, že som ten čo bol vyššie ( keďže záhrada ide mierne z kopca ) tak som ho spílil na 2,2 metru a vodováhou som preniesol výšku na druhý strom.

Potom som stromy odkôrnil, ale tento krok môže byť pre vás ešte zbytočný, keďže väčšinu stromu som potom orezal a teda by stačilo až po orezávaní dať dole kôru zo stromu tam, kde ostala.

 drevená hojdačka na záhradu odkôrňovanieletná záhradná hojdačka pre domy a chalupy urezanie vrchu do roviny

Takže po tom čo je správna výška, tak si na jeden strom zakreslíme tvar toho, čo chceme vyrezávať za tvar hojdačky. Ja som zvolil formu prechodu zo stromu do hranatého stĺpu a na vrchu opäť do guľatiny.

hojdačka na záhradu : vypilovanie tvaru stĺpov

Po zakreslení tvaru stĺpa drevenej hojdačky si túto kresbu prenesieme pomocou rovnej látky a vodováhy na druhý stĺp. Teraz nás už čaká samotné vypílenie tvaru stĺpov do dreva. Ako sú stĺpy hotové, tak sa môžme pustiť do prípravy strechy záhradnej hojdačky.

Video návod : Drevená záhradná hojdačka

Drevena hojdacka z gulatiny

 

Pripravíme si krov. Ja som to pojal veľmi jednoducho a spravil som tri hlavné body. Stredom stromov na vrchu je jedna celá guľatina, ktorá je ako štít krovu a zároveň slúži na uchytenie hojdačiek, a po bokoch som dal jednu guľatinu, ktorú som rozrezal priečne na pol. Pri ukladaní bočných guľatin si treba len dávať pozor na uhol, aby bol podľa vašich prianí a zároveň aby strom neprečnieval do strechy.

 drevená hojdačka pre chaty vyrezávanie tvaru drevená hojdačka na záhradu príprava strechy - krov

 

Potom polguľatiny zarovnáte , prečnievať ich necháte podľa toho, aký chcete uhol strechy na bokoch a potom dáte z bokov záhradnej hojdačky polguľatiny a máte krov hotový.  Vruty som používal 8x200mm a 8x250mm podľa potreby. Vrchná guľatina bola prichytená dokopy 8 vrutmi. Bočné polguľatinky taktiež po 8 vrutov.

Teraz by bolo dobré nechať schnúť hojdačku tak aspoň rok a po roku ju vybrúsiť. Môžete hojdačku na záhrade dostávať úplne a potom nechať schnúť, ale ide o to, že sa vám bude horšie brúsiť, v miestach, kde už bude pokrytá strecha. Už v takomto stave môžete dať do hojdačky kovové držiaky na hojdačku a nejakú si tam prichytiť a hojdať sa. Ak bývate u lesa, alebo v prírode, tak budete mat krásnu hojdačku v prírode.

 

Hojdačka v prírode : príprava na krytinu

Ďalším krokom na takzvanej hojdačke na strome je krytina. Ako prvé som si položil dosky tak, aby nepresahovali za bočné polguľatiny viac ako vzdialenosť od vrchu po polguľatinky. To kvôli váhe snehu v zime, aby to nebolo zbytočne preťažované. Následne si dosky zarovnáme do roviny aby rovnako prečnievali.

 drevená hojdačka na záhradu príprava strechy časť 2 krovy hotové drevená hojdačka pokladanie dosiek a na ne pôjde krytina

 

Alpsky šindeľ ako krytina pre záhradnú hojdačku

Teraz zvolíte krytinu, ktorá sa vám páči. Je možné dať kanadský šindeľ , čo je asfaltová krytina, alebo ísť do dreva a použiť buď valašský šindeľ, alebo alpský šindeľ. Mne sa páči alpský šindeľ, tak som zvolil túto krytinu. Ak vás zaujíma výroba dreveného šindľa, môžete si ju pozrieť tu.

Je dobre pri prvej rade si dať na spodok dosák úzku doštičku, aby sme pridvihli prvú radu a potom bude prvá a rada nad ňou dosadať na seba lepšie. Ja som tak neurobil, ale i tak sedí celkom dobre. Presách krytiny sa dáva tak cca 4cm od spodu, ka som dal trošku viac, nech je strecha širšia. Celý návod ako urobiť strechu z alpského šindľa si môžete prečítať na tomto odkaze.

 drevená hojdačka pokladanie alpskeho šindľadrevená hojdačka v prírode pokladanie alpskeho šindľa hrebenáče

 

Ako už máme strechu za sebou, tak sa pustíme do samotnej hojdačky. Ja som zvolil jednoduchú hojdačku s pár dosák na ľanovom povraze, ale môžete z pár polguľatin alebo guľatin spraviť kostru drevenej hojdačky a dosky ako sedenie a prichytiť buď povrazom, alebo reťazou, ako na tomto obrázku.

drevená hojdačka návrh reťaze

 

Už len nafarbiť a máte hotovú drevenú záhradnú hojdačku.

Drevená hojdačka na záhradu hotová
Letná Záhradná Hojdačka pre domy a chalupy