Stránky, ktoré ti pomôžu zarábať cez internet

No neznie to ako sen? Ráno vstať, pripraviť sa, zobrať notebook a ísť do svojej obľúbenej kaviarne. Objednať si ľadovú kávu a stráviť najbližšie 2 hodiny prácou na tom, čo ťa baví. A ešte ideálnejšia predstava: nech je to niekde v Thajsku alebo na Bali, kde po práci môžeš zrelaxovať na pláži.

zaramamcash

Ehm, je to sen. Ale mnohým Slovákom a Čechom sa zo už podarilo. Jeden z nich stojí za týmto kurzom, ktorého blog si práve čítate.

Vlastne, keď sa nad tým zamyslím, tak zarábanie cez internet nie je až také zložité.

Najľahší spôsob, ako začať zarábať cez internet

Niečo ti ale prezradím. Najjednoduchším spôsobom, ako začať so zarábaním na internete, je poskytovať služby. V angličtine na to používajú skvelo znejúce slovo – freelancing. V podstate ide o výmenu času za peniaze.

„Čože? Vymieňať čas za peniaze? Veď všetky knižky hovoria, aby som to nerobil.“ Neboj sa, nebude to tak stále. Ale ak ešte len začínaš a nikto o tebe nevie, tak sa ti bude vlastný produkt predávať len veľmi ťažko. Ty by si si kúpil online kurz od niekoho, koho nepoznáš? No vidíš.

Oveľa viac zarobíš, keď budeš ľuďom poskytovať niečo, v čom si dobrý. Či už je to písanie textov, grafika, správa sociálnych sietí, SEO alebo PPC.

Keď sa dostaneš do bodu, kedy sa vieš uživiť poskytovaním služieb cez internet, vtedy sa z teba stane skutočný profesionál. A vtedy budeš môcť vytvoriť digitálny produkt. Alebo začať robiť konzultácie. Alebo čokoľvek.

Pripravil som si pre teba zoznam 9 webov, ktoré ti pomôžu zarábať cez internet. Tak poďme na to.

1. Tvoj blog s portfóliom

Blog Supervizáž.sk

Ak chceš na internete niečo zarobiť, prvá vec, ktorú by si mal spraviť, je mať vlastný blog. Technické detaily vytvorenia blogu vynechám – tie nájdeš v členskej sekcii kurzu.

Prečo vlastne potrebuješ blog? Lebo na internete potrebuješ miesto, kde ťa ľudia vedia nájsť. Kde si budú môcť pozrieť tvoje služby a portfólio, a zistiť, kto vlastne si.

Chceš získať u potenciálnych klientov bonusové body? Píš blog o tvojom odbore. Ak si grafik, píš o grafike. Ak si copywriter, píš o písaní. Návštevníci tak uvidia, že tomu, čo robíš, sa aj naozaj rozumieš.

2. Freelanceri na StartItUp.sk

Zarábaj cez Freelanceri na StartItUp.sk

StartItUp je najväčší slovenský portál o… uhádol si, startupoch. Okrem toho tu ale nájdeš aj zaujímavý katalóg ľudí na voľnej nohe. V čase písania tohto článku je tam zaregistrovaných 293 freelancerov, ktorým každý mesiac príde spolu 425 dopytov na služby. To je takmer 1,5 dopytov pre každého registrovaného freelancera. Keď si spravíš pekný profil, tak ti možno budú písať aj každý týždeň.

Registrácia je zadarmo a schvália ťa automaticky. Ak si freelancer, tak sa tam určite zaregistruj. Minimálne získaš spätný odkaz na svoj web.

3. Freelanceri.sk

Zarábaj cez Freelanceri.sk

Napriek tomu, že StartItUp sa propaguje ako najväčší katalóg slovenských freelancerov, tak podľa čísel je to portál Freelanceri.sk. V ich katalógu nájdeš aktuálne okolo 350 freelancerov.

Freelanceri.sk schvaľujú jednotlivých freelancerov manuálne. To znamená, že dostať sa do tohto katalógu je ťažšie ako do katalógu na StartItUp.

Tento portál vznikol ako zoznam tých najlepších profesionálov na voľnej nohe. Do svojho katalógu chcú len takých ľudí, ktorých by sa nebáli odporúčať svojim známym. Ak už teda máš čo-to za sebou a máš aj vlastné portfólio, tak sa tam určite skús nominovať. Prinajhoršom ťa zamietnu a skúsiš to neskôr.

4. JaSpravím.sk

Zarábaj cez JaSpravím.sk

Túto stránku si v tomto zozname očakával, je tak? JaSpravím.sk je to najväčšie slovenské trhovisko mikropráce. Predajcovia na JaSpravím si od roku 2011 dokopy zarobili viac ako 818 000 €. Len pre predstavu: to je skoro toľko, koľko sa politikom podarilo ukradnúť na informatizácii.

Na JaSpravím nájdeš všetko, na čom sa dá zarobiť cez internet – grafické práce, tvorba videí, písanie článkov a mnoho iného.

Samozrejme, budeš do toho musieť vložiť svoju energiu a čas, ale keď získaš dostatok dobrých hodnotení, tak sa z tvojho mikropodnikania môže stať reálny business.

Obchodný model JaSpravím je jednoduchý – za každú dokončenú objednávku si nechávajú províziu. Konkrétne vo výške 12%. To znamená, že ak si účtuješ za svoju službu 10 €, tak reálne zarobíš 8,80 €.

Poznámka: Pre českých občanov je výhodnejšie ponúkať služby na portáli Stovkomat.cz alebo na českej verzii JaSpravím.sk – JáUdělám.cz. Je to kvôli tomu, že predaj do iných štátov Európskej únie je pomerne komplikovaný (budeš mať zbytočné papierovačky) a ešte je pri ňom nutné platiť DPH.  Čo to pre teba znamená? Ak si Slovák, používaj JaSpravím.sk na Slovensku a JáUdělám.cz v Čechách. Ak si Čech, používaj Stovkomat.cz alebo JáUdělám.cz.

5. Fiverr

Zarábaj cez Fiverr

Ak nie si obmedzený len na slovenský trh – to znamená, že tvoja hlavná služba nie je napríklad písanie slovenských článkov, tak sa pozri na Fiverr.com. Fiverr začal v roku 2009 a to, že sa ním inšpiroval slovenský JaSpravím, je asi každému jasné.

Fiverr je známy tým, že všetky služby sú v násobkoch 5 dolároch. To znamená, že najlacnejšiu službu si na Fiverr kúpiš približne za cenu kávy v Starbucks.

Fiverr je ideálny vtedy, keď poskytuješ jednoduchú službu, ktorá ti nezaberie veľa času. Vďaka tomu to vieš zahrať na objem – nevadí ti, že tvoja služba stojí $5, ak ju dokážeš spraviť za 5 minút.

Výhodou Fiverru je to, že je to naozaj masívna platforma a vie o nej naozaj veľa ľudí. Nevýhodou je to, že niektorí ľudia by chceli, aby si im za $5 spravil kompletnú web stránku a ešte si myslia, že by si im mal byť vďačný za takúto príležitosť.

Fiverr, podobne ako JaSpravím, žije z provízii. Fiverr je ale drahší a necháva si až 20%. Takže z $5 „gigu“ uvidíš len $4.

6. UpWork.com

zarábaj cez UpWork (predtým Elance a oDesk)

Elance a Odesk boli jedni z najväčších konkurentov Fiverr. Minulý rok sa spojili pod novým menom – UpWork.com.

Na rozdiel od Fiverru tu len ťažko nájdeš služby typu „Logo za $5“.

UpWork funguje takto:

  1. Klient napíše zadanie práce, ktorá má byť spravená.
  2. Freelanceri môžu na túto ponuku reagovať a presvedčiť klienta, že práve oni sú tí najlepší pre túto prácu. V tom im pomôžu napríklad aj referencie od bývalých klientov a kvalitné portfólio.
  3. Klient odpovie tým freelancerom, ktorí sa zdajú na prácu najvhodnejší a preberie s nimi detaily projektu a dohodnú sa na cene.
  4. Klient si vyberie toho najlepšieho kandidáta a freelancer môže začať pracovať.

Ako to je so zarábaním?

Buď dostaneš peniaze za projekt, alebo dostávaš zaplatené za čas. Všetko záleží na tom, ako sa dohodneš s klientom. V oboch prípadoch ti peniaze prídu, až keď klient tvoju prácu schváli.

Provízia UpWorku je pomerne nízka – iba 10%.

7. a 8. Behance a Dribbble – portály pre grafikov a dizajnérov

Robíš grafiku? Potom sú tieto stránky pre teba. Ak nemáš s grafikou nič spoločné, tak tento bod pokojne preskoč.

Ak si sa zapozeral na katalóg freelancerov Freelanceri.sk, mohol si si všimnúť niečo zaujímavé. Niektorí freelanceri nepoužívali ako svoju vizitku svoju osobnú stránku. Namiesto toho si tam mohol nájsť odkaz na ich profil na stránkach ako Behance a Dribbble.

Urobili by lepšie, ak by poslali návštevníkov na svoj osobný web. V takom prípade by im mohli dať oveľa viac informácii a dokonca od nich získať emailovú adresu. Väčšina z nich to neurobila z jednoduchého dôvodu. Pretože nemajú osobný web. Tvoj blog je pre teba ten najlepší marketingový kanál, ale Behance a Dribbble môžu byť skvelým doplnkom. Pozrime sa na nich bližšie.

Dribbble

Zarábaj cez Dribbble

Zakladatelia Dribbble, ako už názov napovedá, si zjavne radi pozrú a zahrajú basketbal. To sa premietlo nielen do názvu, ale aj do celej terminológie, ktorá sa na webe používa.

Dizajnéri sa nazývajú hráči. Ak sa chceš vôbec dostať do Dribbble ligy, musí ťa niekto draftovať. (Dizajnér, ktorý už na Dribbble je, môže z času na čas pozvať niekoho nového.)

Ak draft prijmeš, máš priestor na svoj debut. Tvoja prvá strela na Dribbble (čiže prvý zdieľaný obrázok) sa nazýva debut a objaví sa v špeciálnej kategórii. To pre teba znamená širšie publikum.

Na tvoje strely môžeš reagovať ty sám, ale aj ostatní hráči. Na Dribbble tieto reakcie volajú rebounds, čiže dorážky.

A či sa ti vôbec oplatí zdieľať svoju tvorbu na Dribbble? Hovorí ti niečo meno Robert Padbury? Robert získal prácu ako Senior UI Designer vo firme Apple po tom, čo si táto firma všimla jeho tvorbu na Dribbble.

Behance

Zarábaj cez Behance

Behance bol založený v roku 2006. O 6 rokov neskôr ho kúpil softvérový gigant Adobe.

Behance sa stal veľmi populárnym miestom hlavne pre grafických dizajnérov, web dizajnérov a ilustrátorov. Na rozdiel od Dribbble tu nenájdete basketbalovú terminológiu a viac ako jednoduché strely bez kontextu, tu nájdete komplexné projekty, často krát doplnené o podrobný popis a video.

Zaujímavou funkciou Behance je funkcia Work In Progress. Dizajnéri môžu zdieľať svoje nedokončené diela a komunita im na nich povie svoj názor.

Keď chceš zdieľať svoju prácu na Behance, tak nemusíš čakať na pozvánku. Stačí sa zaregistrovať.

9. LinkedIn

Zarábaj cez LinkedIn

Neviem ako ty, ale ja som LinkedIn dosť dlho zanedbával. Pýtaš sa, čo je to vlastne LinkedIn?

LinkedIn je niečo ako Facebook pre majiteľov firiem, freelancerov a zamestnancov, a používa ho už viac ako 400 miliónov ľudí.

Ak chceš, aby sa ti v tvojej freelance kariére darilo, tak LinkedIn nie je nevyhnutný – predstav si ale nasledujúcu situáciu:

Klient ma záujem o tvoj copywriting, ale predtým si ťa ešte „preklepne“ na Google. Okrem tvojho blogu tam nájde aj tvoj profil na LinkedIn, kde ťa 50 ľudí chváli za tvoje schopnosti v copywritingu a content marketingu. Čo myslíš, zohrá to nejakú úlohu?

Chceš byť dobre platený profesionál na voľnej nohe? Začni používať LinkedIn. Pošli žiadosť o kontakt všetkým, s ktorými si niekedy spolupracoval. Ohodnoť ich a potvrď ich schopnosti. Rozhadzuj siete a pokračuj v procese.

Záver

Do článku som dal len tie stránky, o ktorých som presvedčený, že ti môžu naozaj pomôcť. Ak by som chcel, vedel by som tento zoznam rozšíriť desaťnásobne a dal by som do neho každú stránku, kde sa dá niečo zarobiť. Veď len na mikroprácu existuje na Slovensku a v Čechách niekoľko desiatok stránok. Problém väčšiny z nich? Málo pracovných ponúk.

Pýtaš sa, čo máš teraz robiť?

Ak ešte nemáš svoj blog, tak si ho založ čo najskôr. Porozmýšľaj nad tým, akú službu by si mohol ponúkať. Zaregistruj sa na StartItUp, hoď svoju ponuku na JaSpravím a pravidelne píš nové články na svoj blog.

Poznáš ešte nejakú web stránku, ktorá môže niekomu pomôcť v zarábaní cez internet? Staň sa hrdinom a daj nám o nej vedieť v komentároch.

Zdroj: zarabajakopan.sk