Stavba dreveného plota – Ako na to

Návod na drevený plot zo smrekových haluzí

Plotov je veľké množstvo druhov, v tomto návode si ukážeme práve drevený plot, ktorý bude špeciálny tým, že namiesto latí použijeme smrekové haluze.

Takže ako na drevený plot z smrekových konárov si teraz krok po kroku ukážeme.

Odkôrňovanie stĺpov, rígľov ( priečnych stĺpikov ) a ich brúsenie

Začíname odkôrnením stĺpov a priečnych stĺpikov na drevený plot . Stĺpy si narežeme na potrebnú výšku a zarežeme do požadovaného tvaru špičky stĺpov . V tomto prípade je výška plota cca 110cm , ale stĺpiky sú o niečo vyššie, asi o 10-20cm.
Dĺžkový rozdiel medzi jednotlivými stĺpmi je na vás, ale tak môžete dať od 2 do 3 metrov.

 odkôrnenie guľatiny smrekovejopilovanie stĺpov na drevený plot

 

Potom necháme guľatinu dobre obschnúť ( ideálne by bolo nechať úplne vyschnúť guľatinu, pretože bude ľahšia a bude sa už potom menej krútiť ). Po vyschnutí dreva ho vybrúsime a pripravíme stĺpy, na spodok každého pripevníme držiak na plot ( kotviaca pätka ).

 brúsenie stĺpov na drevený plothotový stĺp na plot z dreva

 

Smrekové haluze a ich príprava na drevený plot

Pomedzi to, ako budú schnúť ostatné časti plota, tak sa pustíme do smrekových haluzí ( toto je asi časovo najnáročnejšia časť stavby dreveného plota ). Najprv ich treba zohnať, buď kúpiť, alebo získať ( niektorí revírnici vám ich dajú zadarmo, keďže konáre po ťažbe sa berú ako odpad ).
Hrúbka drevenej haluze je cca 6-9 cm , príliš hrubé haluze sú zbytočne ťažké na plot a museli by ste počítať s silnejšími vrutmi.

Keď už máme haluze doma, tak je dobré si ich odkôrniť, potom narezať na potrebnú dĺžku a obrúsiť. Je dobré si vyskúšať doma v akom poradí vám bude vyhovovať pracovanie s haluzami. Haluze sa radi točia, tak je dobré si ich nejak zafixovať pri práci s nimi. Keď urežete konáre na potrebnú dĺžku tak treba ešte obrúsiť vrch haluze.

 odkôrnenie smrekovej haluzebrúsene smrekovej haluze

 

Ak chcete, môžete haluze len narezať na potrebnú dĺžku a s kôrou ich prichytiť rovno na plot, ale ak máte malé deti, tak na konároch sú malé výstupky a hlavne keď po čase zlezie kôra dole z nich, tak sa o to môžu poraniť. Ale ušetríte si hodne času s prípravou plota.

 

Osadenie drevených stĺpov a rígľov ( priečnych stĺpov )

Teraz sme už pripravený na osadenie a postavenie plotu z smrekových konárov. Ako prvé si pripravíme dieru pre stĺp. Hĺbka by bola dobrá tak okolo 80 cm, to je totiž nemrznúci bod, kde už zem nemrzne a tak obmedzíte aby plot cez zimu pracoval, teda že nemenil svoju výšku a nedeformoval sa.
Túto jamu následne vyplníme betónom a vložíme už pripravený stĺpik kotviacou pätkou dole. Teraz nejakými látkami zafixujeme každý drevený stĺp, aby kým zaschne betón, tak sa nehýbal. Na jednej strane látky, ktorá bude držať stĺp môžeme zabiť klinec a tým prichytiť o stĺpik.
Tam, kde budeme mať vchod, tak treba na to myslieť, tam bude iná šírka medzi stĺpmi cca 1m alebo pre auto bude zas iná šírka.

 osadenie dreveného stĺpa na plotosadenie rígľa priečneho stĺpika na plot

Teraz sa pustíme do osadenia priečnych stĺpov ( rígľov ). Odspodu prichytíme vo výške cca 30cm a z hora tak , aby taktiež cca 20-30cm od vrchu haluze ( dáme konár ku stĺpiku a odmeriame ). Používame vruty aspoň 8x200mm s tanierovou hlavou.
Na druhom stĺpe, kde si určíme umiestnenie ďalších rígľov tak aby nám to pekne pasovalo , je dobré rovnakým spôsobom klásť priečne stĺpy. Je fajn si to odskúšať pár stĺpov a prísť na vlastný systém ako ich ukladať.
Keď už máme túto časť plota hotovú, tak je dobré sa pustiť do ochrany dreva. Buď naprírodno, opáliť drevo, natrieť ľanovým, alebo iným rastlinným olejom. Druhá možnosť je klasický náter ochranou proti škodcom a farbou na drevo.

 

Video návod: ako postaviť drevený plot zo smrekových haluzí

Krasny drevený plot - oplotenie zajacov

Prichytenie drevených haluzí na plot

Blížime sa pomaly ale isto do finále. Keď už je kostra plota po náteroch, tak ideme prichytávať konáre o plot. Od spodu necháme aspoň 5cm priestor, lepšie sa bude kosiť krovinorezom, dlhšie vydržia haluze, keď budú odizolované od zeme. Záleží aj od toho aké domáce zvieratá chcete udržať za plotom. Od toho sa odvíja aj šírka medzier medzi jednotlivými smrekovými konármi. Môžete zvoliť šírku medzery od 8-10(12) cm. Konáre rôzne natáčate ( keďže niesú úplne rovné ) aby ste dosiahli dobrý pohľad na plot.

 prichytávanie smrekovej haluze o drevený plotpreliezka z smrekovej haluze - drevený plot

 

Tam kde bude vchod, tak na zemi ( alebo na nejakom kartóne ) si najprv spravíme jeden plotový diel, medzi rígle dáme diagonálne na jednu stranu guľatinku aby nepadali dvere a potom prichytíme na tento diel kovové pánty dosť silné , aby to udržali ( v spojovacích materiáloch, keď im opíšete situáciu vám poradia aké silné vybrať ). Potom už len prichytíte kladku na otváranie a máte vchod plotu hotový.

 

Hotový drevený plot s smrekových konárov.

Teraz už stačí ošetriť haluze podobne ako sme ošetrili zbytok plota a je hotovo. Tento plot bol postavený na verejnom mieste, kde sme ešte urobili preliezku pre deti, aby mohli liezť do vnútra ku zvieratkám.

hotový drevený plot zo smrekových haluzí
Hotový drevený plot zo smrekových haluzí.