Ako sa Ručne výroby alpský šindel ?
Výroba dreveného štiepaného šindľa je tradičný, tj. Štípaním z smrekovcového dreva(Červený smrek ,alebo obyčajný ), ťaženého prevažne v zimnom období. Vyberá sa drevo s hustými letokruhmi. Šindeľ sa následne opracuje porezom, vyrovná sa a nechá sa pozvoľna schnúť. Po vyschnutí sa skladá do balíkov. Vyrábí sa šindeľ v dĺžkach 30 cm, 40 cm, 50 cm.
Specifikace štiepaného alpského smrekovcového šindla :
Tento materiál je pôvodná prírodná krytina, zhotovená z vopred vybraného smrekovcového dreva, spracovaného ručnými technológiami. Šindel je obľúbenou krytinou v prírodnom stavebníctve. Fyzikálne vlastnosti červeného smreku a prírodné obsah živičných látok umožňujú tejto krytine životnosť až 80 rokov bez akejkoľvek impregnácie či následného náteru. Ak použijete ako materiál obyčajný smrek ,je ho potreba impregnovať ,alebo môžte ako ochranu použiť ľanový olej.
Alpský šindeľ je materiál, ktorý sa používal hlavne na historické stavby, kostoly, kaplnky a iné významné objekty. V súčasnej dobe sa začína uplatňovať aj na súkromných stavbách. Technológia pokrytie umožňuje výrobu rovných aj zvlnených plôch vrátane nárožia, úžľabia a iných strešných prvkov.
Ako sa Ručne výroby alpský šindel ?
Fotky krok po kroku :
Ako prvé sa strom nareže na požadovanú dĺžku dreveného šindeľa .
Nasleduje štiepenie klátu na menšie časti .
Potom prichádza na rad štiepenie na konkrétne šindle .
Na štiepenie šindeľa sa používa aj špeciálna sekera ,tzv. štípák na šindele.
Zostáva už len ohobľovať šindeľ ,aby bol čo najrovnejší a mal rovné hrany . Zárez dodá šindľu jeho krásny vhľad a na streche príbytku sa bude vymíňať.
Skladanie do balíku .
Celý postup si môžete pozrieť aj v krátkom videu .