Prírodná drevená popolnica

Inšpirácia na drevený odpadkový kôs

Rozmýšľate nad novou popolnicou k vašej chate alebo domčeku u lesa a nemôžete nájsť to správne orechové ? Páči sa vám prírodný štýl a chceli by ste mať v tomto duchu i odpadkový kôš ?
V tomto návode nájdete jednu inšpiráciu na prírodný drevený kôš.

Správny kus dreva pre vašu drevenú popolnicu

Ja som mal to šťastie, že bývam u lesa. Raz bol u nás vietor a vyvrátilo stromy. Nakoniec tam ostal iba peň z smreku a tak som sa spýtal hájnika, a mal som tento peň doma. Takže to je prvý bod, nájsť v lese ten správny kus dreva a po dohode s hájnikom, ktorý sa on stará, ho dostať domov.

Vypilovanie hlavného priestoru pre odpadky

Keď som už som mal drevo doma, tak ako prvé som si urobil hlavnú dieru pre nádobu, ktorá bude slúžiť na prenos odpadkov do hlavného odpadkového koša, ktorý berú smetiari.
Podľa nádoby, v mojom prípade to bolo 10l vedro, som si zakreslil na vrchu pňa, a potom som postupne vypiloval až do potrebnej hĺbky. Potom už len dohladiť motorovkou hrany, a zarovnať do požadovaného tvaru.

nakreslenie vnútra popolnicevypílenie vnútra dreveného odpadkového kosa motorovou pílou

 

Dolaďovanie celkového tvaru popolnice a brúsenie

Ďalším krokom na ceste k novému drevenému odpadkovému košu je zarezanie koncov pňa, odkôrňovanie budúcej popolnice a jej následne prebrúsenie. Ja som mal ešte jednu hrubšiu nohu pňa a tak som v nej spravil ešte jeden otvor.
Peň tak bude ľahší na prenos. Ak by ste malý čerstvý peň, ktorý je hneď po vývrate, tak pred brúsením by bolo dobré nechať drevo vyschnúť. Bude sa lepšie brúsiť. Keďže peň mal pekné tvary, ktoré som chcel zanechať, tak som ho prebrúsil ručne brúsnym papierom 80kou.

odkôrnenie drevenej popolnicebrúsenie dreveného odpadkového kosa

Video návod :  Prírodná drevená popolnica

Drevena popolnica

 

Poklop pre drevený odpadkový kôš

Keď už je drevená nádoba na odpad hotová, je čas ešte na poklop na túto nádobu. Ja som zvolil fošňu, do ktorej som zospodu zakreslil a vyrezal 1-2cm hlbokú dieru po obvode tej plastovej nádoby, aby ju nebolo vidieť pod poklopom. Z vrchu som vypílil uchopenie a vyrezal som tvar poklopu podľa popolnice.
Potom už som len poklop vybrúsil a odpadkový kôš a poklop som na záver natrel farbou na drevo.

vypilovanie poklopu pre drevenú popolnicufarbenie poklopu pre drevenú popolnicu

 

Hotová drevená popolnica z pňa smreku.

hotová drevená popolnica z predu
hotová drevená popolnica