Postavte si prístrešok na drevo – kôlňa

 

V súčasnosti stavba drevárne v mnohých prípadoch nepripadá do úvahy a tak sa skôr uvažuje o prístreškoch pre drevo, alebo malej konštrukcie, zvanej drevník.

Ako na stavbu prístrešku na drevo tzv kôlňa :
Postavte si prístrešok na drevo tzv. kôlňu

Zdôrazňujú sa nízke náklady na výstavbu aj fakty, že stavba by mala byť s dostatočným úložným priestorom a s kvalitným odvetrávaním. Existujú síce prefabrikované prístrešky, no ak nechceme siahať hlbšie do peňaženky ako je potrebné, vystačíme si sami.

Dôležitým prvkom pri zhotovení tejto stavby je, aby bolo drevo odizolované od zemskej vlhkosti, čiže napríklad prvý rad klátov nesmie ležať na zemi, ale napríklad byť na paletách. Ide o to aby bolo medzi zemou a drevom niekoľko centimetrov. Drevo tiež musíme chrániť pred priamym ohrozením dažďom a snehom a to nielen strieškou, ale tiež umiestnením prístrešku.

Ako na stavbu prístrešku na drevo tzv kôlňa :

Ak máte možnosť získať rovnomernú guľatinu ( stojky 15cm priemer , veniec cca 13-15 ,  vzpery cca 10cm ) a páči sa vám tento druh prístrešku , tak smelo do toho . Malo by to byť i cenovo najlacnejšie riešenie.

Inak môžete nakúpiť rezivo ( hranoly ) na píle a postupovať podľa návodu , ten bude rovnaký ( teda až na prvý krok ) .

v mojom prípade sú rozmery približne cca 2 metre výška ( v predu 2,3 m ) , šírka cca 1,4 m ( aby sa vošli 4 rady po 30 cm polienka ) a dĺžka 3,5 m . Samozrejme si rozmery určíte podľa seba , odporúčam každé dva metre na dĺžku dať stojky , hlavne kôli ukladaniu dreva , to sa zvykne sa padať do zadu alebo do predu, keď je viac ako 2,5  metra .

Ako prvé si narežeme drevo na potrebné dĺžky. Potom opracujeme guľatinu  – zbavíme ju kôry pomocou porezom . Potom je dobré nechať drevo pár dní , alebo týždňov obschnúť na slnku ( ak budete brúsiť materiál , tak vám nezanesie brúsny kotúč a aj drevo o niečo bude ľahšie ).

Opracovanie dreva - zbavenie sa kôry
Opracovanie dreva – zbavenie sa kôry

Ak budete guľatinu brúsiť , tak teraz po uschnutí dreva je ten správny čas. Po obrusení brúsnym kotúčom (cca 60ka zrnitosť ) nastáva čas na kompletizáciu diela.

Tu už príde v hod pomocník , dá sa to postaviť aj o jednej osoby ( tak som to staval ja ) , ale je to pohodlnejšie , keď sú na to dvaja alebo ľudia.

Jedna možnosť je že si postavíme zadnú časť , spojíme stojky a zadnú časť venca ( Do venca vyrežeme poločap , do ktorého potom pôjde priečna časť venca ) , dáme vzpery a túto postavíme na určené miesto , kde bude stáť prístrešok na drevo . Takto urobíme aj predok , prenesieme na miesto a teraz ich zavetrujeme . Do priečnych časti venca vyrežeme poločepy tak , aby nám dosadli do druhých poločepov na pozdĺžnych častiach vencov.

Teraz už len priskrutkujeme vrutmi priečne a pozdĺžne časti venca a dáme vzpery , kde ešte niesu. Potom už len dáme celú stavbu do roviny , s tým , že kde treba do niektorej strany posunúť stĺp , tam povolíme vrúť na vzpere a po narovnaní znova zaistíme vzperu.

stavba prístrešku na drevo 1stavba prístrešku na drevo 2

Druhá možnosť je , že pokiaľ máte pomocníka, tak každý stĺp dať na miesto , zavetrovať ho do roviny ( jeden meria či je v rovine stĺp z viacerých strán – podľa olovka alebo podľa vodováhy – u guľatiny sa meria akoby stredom dreva , nie na hrane ako je to u hranolov ) a druhý posúva guľatinu. Akonáhle takto všetky 4 hlavné stĺpy máme zarovnané , tak ideme na veniec. Do venca urobíme poločepy a guľatinu podávame na svoje miesto. Teraz už ich len spojíme vrutmi príslušnej dĺžky a hrúbky ( ja používam na hrubšie časti 8mm hrubé vruty do dreva ) . Teraz dáme vzpery a akonáhle sú všetky vzpery dookola pripevnené , tak môžme odobrať zavetrovanie stavby.

stavba prístrešku na drevo 3stavba prístrešku na drevo 4

Kostru stavby máme hotovú . Teraz je na rade strecha a strešná krytina.  Ja som využil , čo bolo doma , čiže staré plechy a smrekové haluze , ktoré sú celkom tvrdé a znesú nejakú záťaž . Haluze som si rozmiestnil na šírku spojov plechov, aby som ich mohol privŕtať k haluziam. Haluze som pripevnil vrutmi k vencu. Samozrejme ak sú haluze naviac , tak je fajn dať ešte pomedzi to ďalšie haluze .

strecha pristresku - haluze smrekove

Stavba strechy záleží aj od krytiny. Ak by ste napríklad použili strešnú tašku , tak na veniec by ste každých cca 90 – 100 cm dali guľatinu . Potom priečne na ňu laty tak , aby sedela rozteč na pokladanie tašky.

náčrt strechy prístrešku na drevo - tvz kôlne

Potom položíme krytinu na strechu ( v mojom prípade som privŕtal cez predpripravené diery v plechu vrutmi plech do haluzí ) .

pokládka krytiny na strechu drevnika

Potom ak máte blízko stavby nádrž na vodu , tak sa oplatí zvážiť možnosť okapu , ktorý môžete zviesť do tejto nádoby. Potom pridáme menšie stĺpiky na každé dva metre dĺžky stavby , aby sa nám drevo držalo na mieste a ešte pridáme aj na každú radu dreva stĺpik na vonkajšie steny bokov stavby kôlne .

hotova stavba pristresku na drevoDrevený okap zvedený do nádoby na vodu

A stavba prístrešku na drevo je hotová .