Obloženie studne konármi zo smreku

Obloženie studne obkladom z smrekových haluzi

Máte doma betónovú kopanú alebo vŕtanú studňu a premýšľate ako ju zaujímavo obložiť a skrášliť? Možností je mnoho od obložením kameňom, okrasným obkladom, peknými plastovými krytmi alebo rôznymi formami dreveného obkladu.

V tejto inšpirácií obkladu studne si ukážeme práve drevo. Konkrétne z smrekových haluzí, ktoré sú tvrdšie než strom a aj o to dlhšie vydržia. Dal som dole pôvodné drevené obloženie ( také to čo kúpite v baumaxe, drevo rozpílené pozdĺžne a prichytené odzadu drôtom ), ktoré dosluhovalo a napadli ma haluze, niesú rovné , rôzne šírky , takže to bude vypadať jedinečne.

Video návod : drevený obklad okolo studne – obloženie haluzami

oblozenie-studne-drevom

 

Výber smrekových konárov, odkôrnenie, brúsenie

Najprv ich treba zohnať, buď kúpiť, alebo získať ( niektorí revírnici vám ich dajú zadarmo, keďže konáre po ťažbe sa berú ako odpad ).
Hrúbka drevenej haluze je cca 6-9 cm.

Keď už máme haluze doma, tak je dobré si ich odkôrniť a obrúsiť. Je dobré si vyskúšať doma v akom poradí vám bude vyhovovať pracovanie s haluzami. Haluze sa radi točia, tak je dobré si ich nejak zafixovať pri práci s nimi. Ak chcete, konáre nemusíte brúsiť, ale treba si potom dávať pozor na malé výčnelky, niesú moc príjemné , hlavne keď sa o ne poškrabete.

 

Obloženie studne : začíname s kladením haluzí

V mojom prípade som musel najprv dať dole starý drevený obklad okolo studne, ktorý už hnil. Následne som si rozložil na zem konáre aby som mohol si zaznačiť, kde ich odrežem. Je dobré si rozložiť si celú radu, nech máte predstavu o tom ako bude obloženie studne vypadať.

 staré obloženie studne - rozoberaniepríprava nového dreveného obloženia , rozloženie

Potom si smrekové haluze rozpílime na miestach, kde sme si to zakreslili a znova uložíme na zem. Kde je to možné, tam spojíme vrutmi do dreva. Ja som použil 5x90mm. Ak nejde niekde spojiť medzi haluzami vrutmi, to nevadí, lebo môžete spojiť aj o ďalšiu radu.
Ďalšiu rádu ukladáme posunuto. Teda v mojom prípade som to robil na preskáčku, že v jednej rade vyčnieva jedna haluz a druhá je skrytá na danom rohu a o radu vyššie je to naopak viď obrázok dole.
Takto pokračujeme až po betónový poklop studne.

 rozpílenie na potrebne dĺžky konárov na kopanú studňuprekladanie rad cez seba na obklad studne

 

Zakrytie betónového poklopu studne guľatinou.

Keď už máme drevený obklad na studňu hotový, tak sa pustíme do skrytia poklopu na betónovej studni. Ako prvé si nájdeme nejaké dosť dlhé guľatinky, tie odkôrnime ak chceme obrúsime a začneme spájať po obvode poklopu studni dokopy. Použil som vruty 8x200mm so zápustnou hlavou.

 Cely spodok betónovej studne obloženýzačiatok vrchného obloženia poklopu studne - 6hran poskladanie

Následne si guľatinky na koncoch zarovnáme na potrebnú dĺžku a upravíme konce. Ďalej si obklad na studňu po obvode nakreslíme ceruzkou, potom si 6hran ( v mojom prípade ) otočíme naopak, zakreslíme ešte hĺbku do ktorej budeme rezať.

 

 zarovnanie vrchného obloženia 6hranzakreslenie obrysu krytu studne

Teraz motorovkou vyrežeme nakreslené výseky, ale pozor! Tam kde sa spájajú guľatinky je možné, že môžete natrafiť na vruty, ktoré spájajú drevo dokopy. Takže v rohoch opatrne. Po vypílení skontrolujeme či nám poklop sedí, kde treba ešte uberieme.

 vypílenie dreveného krytu studneusadenie dreveného 6hranu na studňu

Ja mám hotovo. Ale ak chcete, môžete haluzami vyplniť vnútro poklopu. Prichytávať konáre môžete o guľatinku. Musíte ale rátať s tým, že drevený poklop potom bude vážiť o dosť viac .

 Hotový drevený obklad na studňu

ako na drevený obklad na studňuObloženie studne smrekovými haluzami