Kvetináč z jedného kusu dreva

Ako na výrobu kvetináča z jedného kusu dreva.

Ako prvé budeme potrebovať suchú guľatinu. Dá sa vyrobiť aj z mokrého dreva, ale to bude ešte dosť pracovať a môžu byť nakoniec veľké praskliny.
Ak vyberiete tvrdé drevo ako dub, tak by vám drevo malo dlhšie vydržať a to aj bez potreby farbenia. Pri smrekovom je dobré ho ošetriť náterom a pridať do vnútra igelit. Všetko vám ukážem v tomto malom návode.

Najprv si vyberieme správnu guľatinu, narežeme na nami určenú dĺžku ( ja som si narezal guľatinu na cca 80 cm ), a potom sú dve možnosti ako pokračovať, buď dáme dole kôru z dreva a potom budeme vyrezávať, alebo naopak najprv vyrežeme vnútro kvetináča a potom odkôrnime drevo.

výber stromuvypilovanie trojuholníkov v dreve

Vyrezávanie vnútra priestoru kvetináča z guľatiny.

Keď sa pustíme do vyrezávania, tak ja som začal tak, že som si pílou zakreslil hrany vnútra, potom som išiel do hĺbky motorovou pílou ( pozor! v motorová píla môže kopať – môže vyletieť po dreve dohora, treba opatrne s pílou robiť ).
Ďalej som začal vypilovať trojuholníčky až kým som sa vypílil na dno kvetináča. Ďalším krokom bolo vyhladenie dna a zarovnanie stien po zárezoch od motorovej píly.

vyhladenie spodku kvetináčačistenie rohov po pílke vo kvetináči z guľatiny

Odkôrňovanie kvetináča a navŕtanie otvoru pre odtok vody.

Ja som si v tomto prípade zvolil že až teraz sa pustím do kroku, kedy dám dole kôru z kvetináča. Chcel som totiž dať dole kôru pomocou motorovej píly – zanechá to malinké priehlbinky a vypadá to zaujímavo.
Záleží na vás, ži spravíte z vonka dna kvetináča rovnú plochu, alebo pod kvetináč urobíte malý stojan.

Video návod Smrekový kvetináč z jedného kusu dreva:

Takže som celé drevo pobehal lištou motorovej píly, zaguľatil ostré hrany, vyvŕtal dieru na odtok prebytočnej vody a vybrúsil brúsnym papierom o zrnitosti 80.

odkôrňovanie kôry pomocou motorovej pílydiera na odtok vody z kvetináča

Dokončenie vnútra kvetináča

Po tom, čo mám navŕtanú dieru, tak som v tomto prípade použil husí krk, čo mi ostal doma po elektrike a tento husí krk slúži ako trubička na odvedenie vody z kvetináča.

diera a do nej husací krk - na odtok vody z kvetináča
Ďalej som ošetril dno kvetináča rastlinným olejom, vy môžete farbou, je to na vás.
Ako to vyschlo, tak potom som vložil do kvetináča záhradkársku fóliu, prichytil ju klincami papierakmi a na klince som nalepil ešte jednu vrstvu fólie, aby klince nebolo vidieť. Ešte nezabudnúť urobiť dieru do igelitu na mieste, kde je odtok vody.

igelit do kvetináča smrekového

Záverečné farbenie kvetináča.

Keď už máme všetko toto urobené, tak už len nás čaká nafarbiť kvetináč. Inak farbenie a vkladanie igelitu môžete preskočiť, ak robíte kvetináč z tvrdého dreva, to vydrží dlhšie ako z mäkkého dreva.

Záverečné farbenie kvetináča

Smrekový kvetináč z jedného kusu dreva je hotový.

hotový kvetináč z guľatinyhotový kvetináč z jedného kusu dreva - smrek

Ešte si môžete pozrieť video návod, kde vytváram kvetináč z tvrdého dreva – dub.