Jednoduchá stolička pre prácu s drevom

Jednoduchá stolička pre prácu s drevom – Strýc

„Tento nástroj je konštrukčne dokonalý a jeho použiteľnosť je všestranná,“ píše o této pracovní stoličke etnograf Karel Pavlištík, autor knihy Dřevo, proutí, sláma.

Stolárska stolička , ale aj „dedo“ , „strýc“ či po česky „obřeznice„. Pod týmito a ďalšími krajovými názvy sa skrýva drevený zverák s nožným ovládaním používaný napr. Pri ručnej výrobe šindľov, sudov a ďalších výrobkov z dreva.

hotová rezbárska stolička - strýc

Jednoduchý princíp upnutia obrábaného materiálu, na ktorom toto zariadenie funguje, ten si pridržiava prišliapnutím nožného pedálu, takže stolarovi zostávajú obe ruky voľné pre prácu. Výhodou oproti uchyteniu do zveráka, ktoré často používajú dnešní kutilovia, je hlavne to, že predmet uchytíme aj uvoľníme jediným šliapnutím, čo zrýchľuje a zjednodušuje prácu.

A druhá výhoda je tá, že si takú pracovnú stoličku môže trúfnuť vyrobiť každý . Že neviete ako? Prinášam návod na to ako urobiť Stolársku stoličku .

Výroba Strýca bod po pode

Na začiatku je kus dreva – zhruba 1,5 metra dlhý a 30 cm široký kmeň.

vyroba stryca , klat vyroba stryca - rozpileny klat

Ten pozdĺžne rozštiepime alebo prepílime . Potom si pripravíme nohy . Zospodu základného kusu lavice sa  vyvŕtajú 4 diery, do ktorých sa pripravenej nohy zatlčú.

VYROBA stryca - navrtanie dierrezbarska stolicka instalacia nohy

Výška rezbárskej stoličky by mala byť cca 40 až 45 cm . Vodováhou si naznačíme výšku a podľa toho zarovnáme nohy . Potom už stačí vložiť medzi každý pár stredovú sprušľu .

Stolárska stolička - inštalácia noh

Potom začneme prípravou zveráku . Navŕtame dve diery ,do ktorých pôjde stojan. Ďalej do dier vložíme pripravené drevo , ktoré by malo mať výšku ,pri ktorej sa vám bude dobre robiť . Zadná časť by mala byť o niečo nižšia , odhadom tak o 5cm , aby nastal požadovaný sklon . Ja som to mal cca na celkovú výšku cca 25-30 cm .

výroba strýca navŕtanie diervýroba strýca - usadenie zveráku 1

Potom si pripravíme časť zveráku ,na ktorej bude držať pedál a bude zároveň spodnou časťou zveráku strýca .

výroba strýca - usadenie zveráku 2výroba rezbárskej stolice - strýc - otvory zveráku

V ďalšom bode si pripravíme priestor pre pedál a to tak ,že vyrežeme medzi stojany a do spodnej časti zveráku otvor pre pedál .

strýc otvor pre pedál

Otvory sú hotové ,tak sa pustíme na pohyblivú časť konštrukcie – pedál asi meter dlhé, 5-10 cm hrubé drevo. Najprv si urobíme spodnú časť pedála, ďalej ho vložíme do strýca a prichytíme čapom v spodnej časti zveráku.

vyroba stolicky ,cast pedalzverák na strýcovy

Nakoniec už len vytvoriť hornú časť zveráka a upevniť ju na pedál .

A jednoduchá pracovná stolička, ktorú vymysleli a používali už naši predkovia, je na svete …

hotová rezbárska stolička - strýc