Zvonček skrytý v dreve – Inšpirácia

Ako skrášliť obyčajný Zvonček ?

Ak hľadáte inšpiráciu, ako upraviť obyčajný plastový bezdrôtový zvonček, tak jednu možnosť tu pre vás mám. Ja som sa rozhodol, že spravím domček pre zvonček a aj skryjem plastový zvonček do dreva.

Vyber dreva, narezanie a brúsenie dreva.

Ak je možnosť, vyberáme suché drevo, lepšie sa brúsi, menej sa krúti a môže sa hneď farbiť. Síce už sú aj farby na mokré drevo, ale samozrejme si za ne treba priplatiť.

V mojom prípade som chcel domček pre zvonček na štýl kanadského zrubu, tak na tento účel som použil smrekové haluze. Tie som odkôrnil, ak chcete, môžete ich vybrúsiť, záleží ako sa vám podarilo dať dole kôru. Niekedy ide kôra z konárov dole pekne a pod ňou je krásne drevo, niekedy nie a potom pomôže brúsenie.

Po tom ako máme odkôrnené, tak narežeme na potrebné dĺžky, Dlhšia strana v mojom prípade bola cca 25 cm , kratšia cca 18 cm.
Ďalej vybrúsime do žliabku spodky a vrchy kratších častí tak , aby sedeli do tých dlhších.

Video návod : Plastový bezdrôtový zvonček – úprava do dreva

Spájanie domčeka pre zvonček dokopy

Teraz, keď to máme pripravené, tak začneme spájať dokopy základ domčeka, na dlhších stranách necháme pár cm presah, ja som nechal 3 cm, a najprv si predvŕtame a potom vložíme vruty 5x80mm a spojíme základ domku dokopy.

začiatok robenia zvončeka v dreve predvŕtanie dreva začiatok robenia zvončeka v dreve spájanie domčeka

 

Podľa základu si teraz narežeme dosku do vnútra domčeka. A taktiež si najprv predvŕtame a až potom prichytíme vrutmi z dvoch strán túto dosku. Nasleduje strecha domčeka. Tam mi stačilo kúsok konára smrekového, ten som prichytil do stredu vrchnej haluze. Potom som si odštiepil z dreva na zimu tenké platy ( asi 1-2 cm hrubé , šírka 8-12 cm a dĺžka tak 15-20 cm) . Tieto platy primeriame ku streche domčeka na zvonček a zvolíme presah strechy aký sa nám páči.

Toto si teraz predvŕtame a prichytíme do domčeku. Na stred vrchu strechy spravíme prekrytie tak, aby sme zakryli čo najlepšie sparu na vrchu strechy. Samotný domček máme hotový. Teraz si priečne rozpílime jednu halúzku a dĺžka halúzky je tak , aby sa do nej zmestil zvonček a tak aby sa zmestil do domčeka.

Vydlabeme si dieru do haluze , urobíme dieru na tlačidlo zvončeka. Plastový zvonček pripevníme do domčeku, potom som ja osobne dal obojstrannú pásku, aby sa dalo poprípade demontovať halúzku ( drevený kryt zvončeka ).

 strecha zvončeka od domčekaprichytenie plastového zvončeka do dreva

 

Ešte pred inštaláciou plastového zvončeka na drevo je dobré si celý domček nafarbiť aj spolu s pripravenou halúzkou. Ja som to nespravil a potom som mal problém dostať farbu tam kde som chcel. Po nafarbení a skompletizovaní už nás čaká len prichytenie domčeka na miesto a máme hotovo.

prichytenie zvončeka na miesto určenia
Prichytenie zvončeka na miesto určenia

Drevený domček a obloženie plastového zvončeka je hotové.

hotový drevený zvonček - respektive skryty plastový zvonček v dreve
hotový drevený zvonček – respektíve skryty plastový zvonček v dreve