Ako vyrobiť kŕmidlo pre vtáčiky ?

Krmítko pre vtáčiky , ako na to, teda jedna z možnosti.

Možností ako na Krmítko je mnoho, jednu, ktorá by sa dala nazvať zrubový domček pre vtáčiky vám ukážem krok po kroku.

Prvá časť je vybratie správneho dreva, jeho narezanie na správne dĺžky a odkôrnenie. V mojom prípade ma noha krmítka priemer cca 10-12cm, základná kŕmidla má cca 20-30cm (takže na základňu kŕmidla som vybral guľatinu s cca 20cm priemerom)

davanie dole kory z buduceho krmitka
odkôrňovanie – dávanie dole kôry z budúceho Krmítka

Po tom, čo ste dali dole kôru z dreva, tak je dobre nechať pár týždňov obschnúť (ak bolo drevo mokré alebo bolo lepkavé pod kôrou ). Ak máte suché drevo, tak môžete ísť na ďalší krok.

Príprava pred skladaním kŕmidla pre vtáčiky.

V ďalšom kroku upravíme základňu krmítka a nohu krmítka tak aby na seba pasovali a aby boli čo najrovnejšie. Tam, kde bude spoj , buď vybrúsime uhlovou brúskou, alebo motorovou pílou rovnú plochu, aby na seba krásne doliehali. Potom vybrúsime flexou nohu i základňu, môžeme napríklad použiť brúsny kotúč o zrnitosti 60-80.

priprava plochy na uchytenie zakladny krmidla s nohou
Príprava plochy na uchytenie základný kŕmidlá s nohou.

Postupne skladanie domčeka pre vtáčiky.

Po vybrúsení základne krmítka si pripravíme 4 nohy strechy kŕmidla ( ja som použil smrekové haluze, sú dosť tvrdé a je pred vŕtaním vrutov  dobre si predvŕtať dierky).
Výška záleží od vás, ja som dal približne 18cm. Tieto si vybrúsime a pripevníme ku krmítku ( tak ako už budú na pevno). Krmítko si dáme do roviny podľa vodováhy a potom skontrolujeme, či sedia vrchy nôh a sú v rovine. Ak nesedia, môžeme brúskou dorovnať podľa najmenšej nohy.

Ako vyrobiť kŕmidlo pre vtáčiky ? Videonávod :

krmítko pre vtáčiky z guľatiny

 

Potom čo máte nastavené nohy krmítka, tak začneme pracovať na streche. Presah strechy je na vás, ja som dal tak 5cm navyše do bokov krmítka. Presah strechy na dlhších stranách zaistí krytina drevený šindeľ ( alpský šindeľ ). Ako prvé si narežeme dlhšie strany, tie pripevníme a podľa medzery narežeme krátke.
Následne si spravíme hrebeň, ktorý pripevníme na stred krátkych strán.

Nohy krmidlakrovy krmitka

Pokladanie krytiny ( alpský šindeľ ) na strechu kŕmidla.

Keď máme prichystanú strechu na pokládku krytiny, tak začneme prvou vrstvou krytiny alpského šindľa ( ak chcete vedieť ako sa vyrába a čo to je nájdete to tu. )
Presah je po bokoch cca 3-4cm ( preto na kraj vyberieme širšie šindle ) a nadol je to podľa vás, ale nemal by by pretŕčať viac ako polovicu šindela, kvôli tlaku snehu na strechu, mohlo by to vytiahnuť časom šindele – aj keď je pravdepodobnosť malá.

Ako dorobíme prvú vrstvu prvej strany, tak sa pustíme do prvej vrstvy druhej strany domčeka pre vtáčiky. Snažíme sa o to, aby na hrebeni strechy boli čo najmenšie medzery.

Druhú vrstvu krytiny umiestňujeme tak, aby sme aspoň tak 2cm prekryli sparu medzi susediacimi šindľami prvej vrstvy. Vďaka tomuto docielime, že nebude zatekať voda do krmítka.

strecha prvá vrstva alpský šindeľstrecha druha vrstva alpský šindeľ

Potom ako máme obe strany strechy, tak umiestnime hrebenáče. Zase sú dve vrstvy hrebenáčov a umiestnime najprv prvú vrstvu na oboch stranách a potom druhú tak, že prekryjeme sparu prvej vrstvy. Ak by ste chcete vidieť podrobne ako sa robí strecha z alpského šindľa, tak si to môžete prečítať na tomto odkaze Pokrytie strechy alpským šindľom.

upevnenie nôh kŕmidla a čelo strechy
Upevnenie nôh kŕmidla a čelo strechy

Čelá krmítka , spevnenie nôh, nafarbenie vnútra kŕmidla pre vtáčiky.

Ďalšou vecou v procese tvorby domčeka sú čelá domčeka. Tie si podľa potreby narežeme a pripevníme ( používame buď vruty do dreva, alebo na krytinu klince zvané papieraky).

farbenie vnutra krmitka

Keď máme čelá strechy, tak dáme na spodok nôh ďalšie haluze a tak spevníme spodok nôh. Potom môžeme odobrať základňu domčeka, natrieť vnútro kŕmidla pre vtáčiky a už bude nasledovať postavenie krmítka na svoje miesto.

Umiestnenie Krmítka na svoje miesto.

Hlavnú nohu krmítka na spodu upravíme tak, aby sa vošla do kotviaceho hrotu ( sú rôzne tvary , veľkosti, najlepší je v tomto prípade kruhový priemer 100mm ).
Potom nohu zatlčieme do požadovaného miesta. Následne pripevníme základňu krmítka dvoma veľkými vrutmi, cca 15-20cm dlhými. Predposlednou časťou tohto postupu je znovu pripojenie vrchu kŕmidla k základni.

usadenie nohy Krmítkaprichytenie spodok krmítka o nohu domčeka

Poslednou časťou stavby krmítka pre vtáčiky je farbenie zbytku krmítka.

prichytenie domčeka pre vtáčikyFinálne farbenie domčeka pre vtáčiky

Takto vypadá hotové kŕmidlo pre vtáčiky. 🙂

Hotové krmítko pre vtáčiky na svojom mieste.
Hotové krmítko pre vtáčiky na svojom mieste.

Podobne ladené krmítko pre vtáčiky.