Ako na drevené posedenie z guľatiny

Ako svojpomocne na drevené posedenie z guľatiny

Ako začať?

Ako prvé je mať správne drevo. Ideálne je mať suchú guľatinu, zmenšíte pravdepodobnosť toho, že sa vám bude nábytok rôzne krútiť ( drevo pracuje stále, takže úplne tento problém nezmizne).

Rozmerovo je dobré, keď sú guľatiny priemeru okolo 30cm ( šírka stola bude potom cca 90cm pri použití 3 polovíc guľatin), dĺžka podľa toho aký chcete aby bol stôl dlhý, ja som dal 2 metre. Nohy stola a lavice môžu byť menšieho priemeru.

Ak máme ideálny stav, že sme kúpili mokré guľatiny a za rok pôjdeme stavať, tak si hneď dáme dole kôru a necháme drevo schnúť. Keďže ideálne prípady sú malo kedy, tak dáme odkôrnime guľatinu a necháme pár týždňov ( aby bol povrch suchý ) schnúť.
Môžeme to urobiť aj tak, že si narežeme drevo na potrebné dĺžky a tak ako ho potrebujeme, potom odkôrnime a necháme ešte preschnúť.

 

 prepílenie guľatiny pozdĺžne napolodkôrňovanie guľatiny pomocou porezu

 

Príprava nôh stola a skladanie .

Nohy stola si narežeme na šírku stola, teda cca 85 – 90cm. Ja som si spravil najprv prvú radu nôh, a tú spojil guľatinou, ktorá slúži aj na to, že si tam človek môže položiť nohy.

Na celú stavbu som použil vruty 8x 200 mm, môžete použiť aj 8x250mm hlavne na chytenie vrchu stola o nohy. Či použijete s tanierovou hlavou, alebo zapustenou je na vás, keď použije zapustenú, môžete ísť hlbšie a potom miesta po vrutoch napr. tmelom zatmeliť, alebo vložiť tam malé drievka.

 

Video návod – Vytvorenie dreveného posedenia z guľatiny :

 

Pri ďalších radách stola si spodok ďalšej rady upravíme do žlábku tak aby sedela guľatina na guľatine. ideme s radami tak aby nohy aj spolu s vrchom stola mali tak cca 80cm, čiže približne výška klasického záhradného stola. Mne stačili tri rady gulatin. Je dobré stavať stôl a lavice na rovine.

 

 spodok stola - priečne drevo na nohyzárezy do spodku druhej a tretej rady klád pod stôl

 

Teraz, keď mám pripravené máme pripravené nohy, tak ešte upravíme boky podľa toho ako sa nám páčia a potom to celé vybrúsime.

 

 tvar nôh stolabrúsenie spodku stola

 

Po vybrúsení spodku stola môžeme nohy pospájať dokopy. ja som z strednej rady chytil vrutmi do ostatných rád nôh. Do každej rady dokopy 8 vrutov, 2 do každej strany guľatiny. Dokopy na spodok stola bolo použitých 20 vrutov, po dva som ešte použil na spevňovaciu guľatinu v strede, ktorá slúži aj na priestor pre nohy.

Keď už sú nohy pripravené , prejdeme k príprave vrchu záhradného stola z guľatiny.

 

 skladanie spodku stolaúprava výšky stola a zarovnanie plôch

Inštalácia vrchu stola z guľatiny.

Keď máme stôl na rovine, tak teraz môžme dať hore polguľatiny a podľa výšky celkovej zistiť, kde treba ubrať z stola. Ak to dovoľuje situácia, tak je lepšie odoberať drevo z spodku polguľatiny, ako z poslednej rady stola kvôli vode, ktorá by sa tam mohla ostávať po daždi.
Akonáhle už máme všade požadovanú výšku stola od spodu, teda cca 80cm, tak môžeme vrutmi prichytiť vrh stola k ostatku. Do každej strany polguľatiny po dva vruty.

Inak ako vidieť na obrázkoch, robil som stôl len s dvoch polguľatin, ale po roku som to rozšíril ešte o jednu polguľatinu aby bol stôl širší a po rozšírení mal cca 90 cm na šírku.
Nakoniec, keď už je stôl pospájaný, pozrieme, či je v rovine a prípadne uberieme, tam kde je to potreba.

 

 zarovnanie plôch stola zospoduzarovnanie plochy vrchu stolu

 

Bonusová úprava stola.

Našiel som si jednu rozdvojku v lese, tak som si povedal, že spravím ešte taký odkladací priestor, takže tá rozdvojka je tak 30 cm vysoká plus teda výška polguľatiny. To véčko som si vybrúsil, prichytil zospodu stola a potom urobil žliabky na prichytenie polguľatiny.
Potom som vybrúsenú polguľatinu prichytil o rozdvojku a to čo ešte nebolo vybrúsené, teda plocha stola, tak som vybrúsil.

 

 nadstavba stolabrúsenie vrchu stola

 

Stavba drevenej lavice z guľatiny a farbenie.

Lavice sa stávajú obdobne ako stôl. Takže narežeme guľatiny na potrebný rozmer, dĺžka nôh cca 40-50 cm, dĺžka lavíc podľa dĺžky stola. Tak ako u stola medzi radami nôh upravíme do žliabku aby sedeli rady na sebe dobre.
Celková výška lavice je cca 45 cm, takže podľa toho upravujeme polguľatinu. Upravíme nohy do požadovaného tvaru ,vybrúsime nohy a sedák lavice a pospájame dokopy.

 

 lavica ku stolumaľovanie stola

 

Výhoda tohto typu lavice je, že keď sedíte v strede, tak nemusíte všetkých obchádzať, len sa otočíte na mieste a prekročíte lavicu. Keď už máme hotové lavice, tak už len všetko natrieme.
Inak je dobré natrieť spodnú nohu stola ešte v stave, keď neni na nej stôl, lebo celý stôl je dosť ťažký a tak si ušetríte robotu s dvíhaním kvôli natieraniu stola.

Hotové drevené posedenie, stôl a lavice z guľatiny.

 

 drevené posedenie - stôl a lavice z guľatiny drevené posedenie - stôl a lavice z guľatiny pohlaď z boku

 

Prerábka stola , pridanie tretej polguľatiny – Video :