Drevený most ponad potok

Drevený mostík ponad potok, či už umelý alebo originál vytvorený prírodou môže skrášliť vašu záhradu a samozrejme môže byť aj funkčným na presun ľudí a vecí z jednej strany potoka na druhú.
Dnes sa už dá kúpiť v baumaxe alebo podobne, ale keď je chuť a možnosť, tak si ho môže človek postaviť doma sám.

 Ako vyrobiť drevený most ponad potok

Ako na drevený mostík, ktorý bude nad potokom? Prvou vecou na našom novom drevenom moste budú nohy. Ak chcete oblý most, tak sú dve možnosti ako to dosiahnuť. Jedna je ohýbanie a lepenie dosák na seba do požadovaného oblúku, alebo druhá možnosť, mať dosť hrubú guľatinu a z nej vyrezať požadovaný oblúk.

Keďže ja som mal malý potôčik, šírka do 1m, tak som si zvolil pre mňa jednoduchšiu možnosť, a to vypíliť z guľatiny dané nohy mostíka podľa predstáv.

 nohy mostavypílenie nôh mostíku

 

Kreslenie a pílenie nôh môstika z dreva

Ako prvé som si teda nakreslil jednu nohu ( teda oni sú vlastne dve, rozpíli sa tá jedna vodvojo ), vyrezal som si to motorovkou, potom som dal dole kôru z dreveného mostíka, pozrel som, či niekde netreba dorovnať plochy a rozpílil nohu v polovice a tak mi vznikli obe nohy mosta.

Ďalšia vec bolo nachystanie si fošien na mostík ( po nich budete chodiť). Keďže som mal nejakú guľatinu, tak som si ju rozpílil na šírku fošien, teda cca 4 cm. Samozrejme, môžete si fošny normálne kúpiť na píle, budete mať o starosť menej.
Potom Ich narežete na cca šírku mostíka. Šírka záleží od toho, čo má chodiť po mostíku.
Ja som rátal aj s tým, že tadiaľ pôjde čas od času kosačka alebo fúrik.

 

 rozpílenie na 2 nohy mostíkufošne na drevený mostík

 

Príprava miesta, kde bude stáť most z dreva

Po tom čo nám drevo na most obschlo aspoň na povrchu, tak sa môžeme pustiť do brúsenia. Ja som vybrúsil všetky plochy, čiže i nohy dreveného mostíka i fošny po ktorých sa bude chodiť.
Nasledovala úprava miesta, kde bude most. Chcel som, aby voda pretekala ponad skalky a bolo aj treba pre nohy postaviť skaly na seba, tak aby samozrejme ustali budúci mostík.

 

 vybrúsenie častí na mostík z drevapríprava miesta na mostík

 

Prvotné poskladanie dreveného mosta

Na rad, teda v mojom prípade prišlo prvotne poskladanie mostu z dreva do kopy, nakreslil som si a poznačil všetky fošny, kde presne ich skrátiť, a do nôh mostu som si zaznačil miesta, kde budú prichytené budúce časti zábradlia.
Potom som si mostík rozobral, a do nôh som si na označených miestach vypílil a vydlabal dlátkom miesto pre časti zábradlia.

 prvotne skladanie mostíku, príprava na zábradliepríprava na zábradlie

Ďalšia činnosť ktorá nasledovala bola skrátenie fošien na naznačenú dĺžku, obrúsenie hrán po pílení a natrenie všetkých častí dreveného mosta.

 

 úprava dosák na mieru mostanáter mostíka , ktorý bude ponad potok

Vrch zábradlia je z obyčajnej smrekovej dosky širokej cca 8cm. Do nej som po asi 20 cm narezal do cca polky hrúbky zárezy, aby sa dala ohnúť a bol teda dojem zahnutého zábradlia.
Teraz už príde na rad finálne skladanie mosta z dreva.

Finálne skladanie mosta z dreva.

 

 skladanie mostíka časť zábradlie 2skladanie mosta časť zábradlie

Do fošien som použil po dva vruty z každej strany, veľkosť 5x100mm, nohy zábradlia boli prichytené 8x150mm , nohy je si dobré predvŕtať, nech neprasknú.

Video návod:  Ako vyrobiť drevený mostík

Dreveny most z gulatiny

 

 skladanie mostíka časť zábradlie 3skladanie mostíka časť zábradlie 4

 

Ako je doska narezaná, tak ide jednoducho ohnúť do požadovaného tvaru. Do každej nohy som dal vrúť s podložkou ( môžete ale kúpiť vrúť s tanierovou hlavou ) 6x80mm. Potom som len zatrel diery po vrutoch a kde som uznal za vhodné som ešte pretrel tretí krát a mostík je hotový.

Hotový drevený most z smerového dreva
Hotový drevený most z smerového dreva